RIL-Seniorit: Kulttuurikävely ”Helsinki 1918” 10.10. (avec)
Helsinki oli alkuvuodesta 1918 kymmenen viikkoa punaisen Suomen vallankumouksen sydän ja sisällissodan jälkeen suunnitteilla olleen kuningaskunnan pääkaupunki. Kierroksella tutustutaan helsinkiläisten jokapäiväiseen elämään kriisiaikana sekä kiihkeän vuoden keskeisiin tapahtumapaikkoihin. Sisällissodan ajan lisäksi kävelyllä perehdytään ensimmäisen maailmansodan Helsingin historiaan.
Kierroksen oppaana toimii helsinkiläinen historiantutkija FT Samu Nyström, jonka väitöskirja käsitteli Helsingin ja helsinkiläisten elämää sotavuosina 1914–1918.
Kävely kuuluu kulttuurikävelyjen sarjaan. Niistä seuraava, Helsingin pommituksiin 1944 liittyvä kävely, tehdään keväällä 2024.
Lähtö kävelylle tapahtuu klo 14.00 Meripaviljongin luota (Säästöpankinranta 3). Kierroksen kesto on noin 1,5 tuntia ja sen jälkeen kokoonnumme nauttimaan kahvin/teen ja mustikkapiirakan kelluvaan näköalaravintola Meripavijonkiin.
Osallistujamäärä on 25 ja retken hinta 35 euroa sisältäen opastuksen ja kahvin/teen ja kahvileivän kierroksen jälkeen. Ilmoittautuminen tapahtuu viimeistään 3.10.
RIL-Seniorien puolesta retkivastaavana toimii Kari Lautso, puh 0400411030.