RIL-Seniorit: Kansallisteatterin suurella näyttämöllä Täällä Pohjantähden alla -näytelmää 10.03. (avec)
Tiistaina 10.3. klo 18.30 lähdemme Kansallisteatterin suurelle näyttämölle katsomaan Väinö Linnan Täällä Pohjantähden alla -näytelmää.(avec). Esityksen kesto on 3 t 40 min (sisältää kaksi väliaikaa).
Täällä Pohjantähden alla on vastaansanomattoman väkevä prologi nyky-Suomelle: kuinka olemme kansakuntana tulleet tähän, missä nyt olemme. Lauri Maijalan ohjauksessa Linnan rakastetusta romaanitrilogiasta syntyy intensiivinen, kaunis ja koskettava historiallinen draama kansakunnan synnystä ja kasvukivuista.
Nälkä ja näköalattomuus, katkeruus epäoikeudenmukaisesta tulonjaosta, äärimmilleen kärjistynyt poliittinen vastakkainasettelu, kaoottinen maailmantilanne… Muun muassa näistä aineksista sai alkunsa tapahtumien vyöry, joka kulminoitui keväällä 1918 Suomen sisällissodaksi. Sodaksi, joka oli lajissaan yksi Euroopan verisimpiä. Tragediaksi, jonka haavat yhä uudestaan avautuvat, kun niistä yritetään vaieta.
Pohjantähden lukuisten, värikkäiden henkilöiden kohtaloista piirtyy esiin yli puoli vuosisataa suomalaista historiaa, joka ulottuu Venäjän suuriruhtinaskunnasta sotienjälkeiseen itsenäiseen Suomeen. Valokeilaan nousevat erityisesti kaksi perhettä, Koskelat ja Salpakarit, joiden tarinoiden kautta kansakunnan kohtalonhetket nähdään sekä rahvaan että eliitin näkökulmasta.
Maijalan ohjaama suuri suomalainen klassikko seisoo jalat suossa, mutta katse tähtitaivaan kirkkaudessa. Se muistuttaa, järkyttää ja lohduttaa myös meitä nykyisen maailmanajan eläjiä, kuinka pieni ja avuton yksittäinen ihminen on historian suurissa murroskohdissa.
Olemme varanneet esitykseen yhteensä 20 lippua. Ilmoittautumiset ja maksut 58,00 €/lippu (+ Lyyti) viimeistään 11.2. Lisätietoja esityksestä https://www.kansallisteatteri.fi/esitys/taalla-pohjantahden-alla#introduction.
Yhteyshenkilö Tuija Räty, 050 5111 639.
Osallistujalistan löydät täältä