Reilu raksa -koulutuskokonaisuus
Reilu raksa rakennetaan yhdessä – osallistu webinaarikoulutukseen
Nimittely, vähättely tai vihjailevat puheet eivät kuulu turvalliseen työyhteisöön, mutta niitä esiintyy myös rakennusalalla. Koulutuksessa saat käytännön keinoja tunnistaa ja torjua epäasiallista kohtelua sekä sukupuolittunutta ja seksuaalista häirintää. Tavoitteena on, että jokainen tietää, kuinka toimia, kun raja ylittyy.
Koulutuksia on kolme, ja ne on kohdennettu työroolin mukaan:
- tiistaina 17.11. kello 13.00-14.00 esihenkilöille, johdolle ja henkilöstöhallinnolle
- keskiviikkona 9.12. kello 10.00-11.00 luottamushenkilöille ja työsuojeluvaltuutetuille
- torstaina 10.12. kello 10.00-11.00 toimihenkilöille ja kaikille rakennusalalla työskenteleville
Alta löydät tarkemmat kuvaukset koulutuksista ja ilmoittautumislinkit
1. koulutus – Esihenkilöt, johto ja henkilöstöhallinto
Reilu raksa – yhdenvertaisen ja turvallisen työyhteisön johtaminen käytännössä
tiistaina 17.11. kello 13.00-14.00
Tässä esihenkilöille, johdolle ja henkilöstöhallinnolle suunnatussa koulutuksessa keskitymme siihen, miten tunnistaa ja ehkäistä häirintää ja sukupuoleen perustuvaa syrjintää osana arjen johtamista ja työyhteisön toimintaa. Käymme läpi, mitä häirintä käytännössä on, miten se ilmenee eri tilanteissa ja miksi siihen puuttuminen on sekä henkilöstön hyvinvoinnin että organisaation toiminnan kannalta keskeistä. Lähtökohtana ovat myös lainsäädännöstä tulevat työnantajan velvoitteet.
Koulutus auttaa rakentamaan toimivia ja luotettavia käytäntöjä siihen, miten esihenkilö toimii ongelmatilanteissa ja miten tilanteita käsitellään. Vahvistamme erityisesti esihenkilöiden osaamista tunnistaa varoitusmerkkejä, toimia sensitiivisesti ja ohjata työntekijä tarvittaessa tuen piiriin.
Tavoitteena on vahvistaa esihenkilöiden ja johdon valmiuksia rakentaa selkeitä toimintamalleja sekä työyhteisöä, jossa turvallisuus, luottamus ja kunnioitus näkyvät jokapäiväisessä toiminnassa ja tukevat myös organisaation tuloksellisuutta.
Kouluttajana toimii UN Women Suomen toiminnanjohtaja Jaana Hirsikangas.
Koulutus on osa koko rakennusalan yhteistä Reilu raksa -hanketta, jonka takana ovat Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, Pro, RIL, RKL, RIA ja Safa sekä Sähköliitto, STTA ja STUL. Haluamme rakentaa työkulttuuria, jossa jokainen tulee kohdelluksi yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti. Laitetaan yhdessä stoppi syrjinnälle, häirinnälle ja epäasialliselle kohtelulle!
Materiaalit ja tallenne julkaistaan koulutuksen jälkeen
2. koulutus – Luottamushenkilöt ja työsuojeluvaltuutetut
Reilu raksa – tukea ja toimintavarmuutta häirintätilanteisiin puuttumiseen
keskiviikkona 9.12. kello 10.00-11.00
Luottamushenkilöt ja työsuojeluvaltuutetut voivat olla keskeisessä asemassa, kun työyhteisössä tulee esiin epäasiallista kohtelua tai sukupuolittunutta ja seksuaalista häirintää. Tässä koulutuksessa vahvistamme valmiuksia tunnistaa erilaisia häirinnän muotoja, kohdata häirintää kokenut henkilö sensitiivisesti ja tukea häntä tilanteen eteenpäin viemisessä.
Koulutuksessa käsitellään käytännönläheisesti, miten tilanteen voi ottaa puheeksi, millaista tukea häirintää kokeneelle voi tarjota ja miten asia voidaan ohjata eteenpäin oman tehtävän ja työpaikan toimintamallien mukaisesti. Samalla tarkastelemme oman roolin rajoja sekä yhteistyötä esihenkilöiden, työnantajan ja muiden tarvittavien tahojen kanssa.
Tavoitteena on vahvistaa osallistujien toimintavarmuutta ja kykyä edistää sitä, että huolen esiin tuova henkilö tulee kuulluksi ja että tilanteeseen reagoidaan asianmukaisesti, oikea-aikaisesti ja turvallisesti.
Kouluttajana toimii viestinnän ja vaikuttamistyön päällikkö Emma Winiecki.
Koulutus on osa koko rakennusalan yhteistä Reilu raksa -hanketta, jonka takana ovat Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, Pro, RIL, RKL, RIA ja Safa sekä Sähköliitto, STTA ja STUL. Haluamme rakentaa työkulttuuria, jossa jokainen tulee kohdelluksi yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti. Laitetaan yhdessä stoppi syrjinnälle, häirinnälle ja epäasialliselle kohtelulle!
Materiaalit ja tallenne julkaistaan koulutuksen jälkeen
3. koulutus – Toimihenkilöt ja rakennusalalla työskentelevät
Reilu raksa – tunnista häirintä, puutu ja rakenna yhdenvertaisempaa ja turvallisempaa työyhteisöä
torstaina 10.12. kello 10.00-11.00
Epäasiallinen kohtelu sekä sukupuolittunut ja seksuaalinen häirintä eivät aina ole helposti tunnistettavissa. Vaikka tällaista käytöstä huomaisi omassa työyhteisössä, siihen voi myös olla hankalaa puuttua.
Tässä koulutuksessa käymme käytännönläheisesti läpi, mitä häirintä on, miten se voi näkyä työpaikan arjessa ja millaisia vaikutuksia sillä on yksilöihin ja koko työyhteisöön. Samalla annamme käytännön vinkkejä siihen, miten jokainen työyhteisön jäsen voi omalla toiminnallaan konkreettisesti edistää turvallista, kaikkia kunnioittavaa ja yhdenvertaista työyhteisöä.
Koulutus auttaa tunnistamaan tilanteita, joissa hyvän käytöksen rajat ylittyvät, sekä pohtimaan omaa roolia turvallisen ja yhdenvertaisen työyhteisön rakentamisessa. Osallistujat saavat käytännön keinoja epäasiallisen käytöksen puheeksi ottamiseen ja siihen puuttumiseen turvallisesti. Käsittelemme myös sitä, miten häirintää kokenutta työkaveria voi tukea ja mistä tilanteeseen voi saada apua.
Tavoitteena on vahvistaa jokaisen valmiuksia toimia tilanteissa, joissa hän kokee tai havaitsee epäasiallista kohtelua tai häirintää, sekä edistää työkulttuuria, jossa jokainen kohdataan kunnioittavasti ja yhdenvertaisesti.
Kouluttajana toimii UN Women Suomen toiminnanjohtaja Jaana Hirsikangas.
Koulutus on osa koko rakennusalan yhteistä Reilu raksa -hanketta, jonka takana ovat Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, Pro, RIL, RKL, RIA ja Safa sekä Sähköliitto, STTA ja STUL. Haluamme rakentaa työkulttuuria, jossa jokainen tulee kohdelluksi yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti. Laitetaan yhdessä stoppi syrjinnälle, häirinnälle ja epäasialliselle kohtelulle!
Materiaalit ja tallenne julkaistaan koulutuksen jälkeen
Kouluttajina ovat YK:n tasa-arvojärjestö UN Womenin Suomen toiminnanjohtaja Jaana Hirsikangas sekä viestinnän ja vaikuttamisen päällikkö Emma Winiecki. UN Women Suomi on kouluttanut seksuaalisen häirinnän ehkäisemisestä ja siihen puuttumisesta kymmeniä suomalaisia organisaatioita sekä työelämän tasa-arvokysymyksistä yli 400 organisaatiota.
Koulutukset ovat osa koko rakennusalan yhteistä Reilu raksa -hanketta, jonka takana ovat Rakennusteollisuus RT, Rakennusliitto, Pro, RIL, RKL, RIA ja Safa sekä Sähköliitto, STTA ja STUL. Haluamme rakentaa työkulttuuria, jossa jokainen tulee kohdelluksi yhdenvertaisesti ja tasapuolisesti. Laitetaan yhdessä stoppi syrjinnälle, häirinnälle ja epäasialliselle kohtelulle!